Najlepsze oczyszczacze powietrza dla alergików i astmatyków

Jeśli cierpisz na alergię lub astmę, wiesz, jak ważna jest jakość powietrza. Alergeny i substancje drażniące przenoszone w powietrzu mogą wywoływać ataki astmy i pogarszać alergie. Mogą również prowadzić do infekcji płuc, takich jak zapalenie płuc, jeśli są obecne w wystarczająco wysokich stężeniach. Na szczęście istnieje kilka sposobów na poprawę jakości powietrza w Twoim domu. Oczyszczacz powietrza może pomóc usunąć alergeny i substancje drażniące unoszące się w powietrzu, które w przeciwnym razie naraziłyby Cię na ryzyko. Niektóre filtry wychwytują cząsteczki zanim opuszczą dom, podczas gdy inne wprowadzają do powietrza jony ujemne, aby zneutralizować zapachy i inne szkodliwe cząsteczki. Dostępnych jest wiele rodzajów oczyszczaczy powietrza dostosowanych do różnych sytuacji i potrzeb. Oto niektóre z najlepszych opcji dla osób cierpiących na alergie lub astmę w wyniku nadmiernego kurzu, pyłków lub dymu papierosowego w pomieszczeniach.

Oczyszczacze powietrza HEPA

Skrót HEPA oznacza wysokowydajny filtr powietrza z cząstkami stałymi. Filtry powietrza HEPA są powszechnie stosowane w oczyszczaczach powietrza i klimatyzatorach ze względu na ich wysoki poziom skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń z powietrza. Filtry HEPA są zwykle wykonane z materiałów włóknistych, które zatrzymują zanieczyszczenia. Filtry HEPA są skuteczne w redukcji zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego pochodzących z pyłków, kurzu, zarodników pleśni i innych powszechnych zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego. Filtry HEA są szeroko stosowane dla alergików, a także dla osób z astmą, które mogą również potrzebować nawilżacza, aby pomóc zmniejszyć objawy kaszlu i świszczącego oddechu. Najlepsze oczyszczacze powietrza HEPA będą miały wysokiej klasy filtry, regulowane ustawienia i timery, aby dopasować się do różnych ustawień i wielkości pomieszczeń. W razie potrzeby można również kupić zamienniki filtrów HEPA.

Jonizacyjne oczyszczacze powietrza

Jonizacyjne oczyszczacze powietrza opierają się na zasadzie, że dodatnio naładowane jony mogą neutralizować jony ujemne, takie jak te w pyłkach, dymie i kurzu. Proces jonizacji działa poprzez przepuszczanie powietrza przez naładowany filtr jonizacyjny, który zawiera ujemnie naładowany drut. Przewód ten przyciąga dodatnio naładowane jony, takie jak te znajdujące się w pyłkach, kurzu, zarodnikach pleśni, sierści zwierząt domowych i innych zanieczyszczeniach powietrza w pomieszczeniach. Gdy cząstki unoszące się w powietrzu zostaną uwięzione w filtrze, nie są w stanie uciec i są usuwane z powietrza. Niektóre jonowe oczyszczacze powietrza mogą być używane w połączeniu z filtrem HEPA w celu zwiększenia ich skuteczności, podczas gdy inne najlepiej stosować samodzielnie w pomieszczeniach o niskim poziomie zanieczyszczeń wewnątrz. Jonizacyjne oczyszczacze powietrza są najlepsze dla tych, którzy cierpią na sezonowe alergie.